Malina żółta - charakterystyka, uprawa i właściwości. Jakie są odmiany żółtych malin?

Żółte maliny
Żółte maliny - jak uprawiać? Odmiany, właściwości, uprawa
Źródło: GomezDavid/GettyImages
Żółte maliny mają wiele właściwości prozdrowotnych, a w dodatku niezwykle pięknie prezentują się w ogrodach. Jeśli chcesz posadzić na swojej działce oryginalną roślinę o jadalnych owocach, łatwą w uprawie i odporną na choroby, wybierz odmianę "Poranna Rosa" lub "Golden Queen". 
Kluczowe fakty:
  • Żółta malina to oryginalna roślina o jadalnych owocach, łatwa w uprawie i odporna na choroby.
  • Sprawdź, jak ją uprawiać i jakie odmiany są popularne w Polsce.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Maliny
Rey w malinowo-jeżynowym chruśniaku
Jakie wartości odżywcze mają maliny i jeżyny? Jak można wykorzystać je w kuchni?
Źródło: Dzień Dobry TVN

Żółte maliny coraz częściej pojawiają się w polskich działkach, nadal jednak są na tyle oryginalne, że dzięki nim można wyróżnić swój ogród na tle innych. Choć ich owoce pod względem właściwości nie różnią się zbytnio od owoców maliny właściwej, ich kolor na pewno przyciąga uwagę otoczenia. Co jest szczególnie istotne, malina żółta świetnie sprawdzi się również w uprawach amatorskich. Zarówno odmiana "Poranna Rosa", jak i "Golden Queen", ma niewielkie wymagania pielęgnacyjne i charakteryzuje się dużą odpornością na choroby. Sprawdź, jakie stanowisko preferuje malina żółta, co ją wyróżnia i jakie ma zastosowania.

Malina żółta: krótka charakterystyka gatunku

Krzewy maliny żółtej osiągają około 1,5 metra wysokości. Charakteryzują się grubymi, sztywnymi pędami, w całości pokrytymi kolcami. Co ciekawe, w przypadku tego gatunku lekko zawijające się liście nie są objawem chorobowym – to ich naturalny kształt, który nie powinien budzić niepokoju. Malina żółta wytwarza duże, kuliste owoce, które od owoców maliny właściwej (czerwonej) różnią się kolorem i smakiem. Jak wskazuje sama nazwa, są one żółte, czasami żółto-pomarańczowe. Pojawiają się na krzewach pod koniec września i bardzo szybko dojrzewają. Zazwyczaj po kilku tygodniach nie ma już po nich śladu.

Odmiany uprawiane maliny żółtej w Polsce

Malina żółta jest gatunkiem mało znanym w Polsce, jej sadzonki można jednak bez większego problemu znaleźć w sklepach ogrodniczych. Zazwyczaj jest uprawiana odmiana "Poranna Rosa". Znacznie rzadziej w sprzedaży są dostępne sadzonki maliny żółtej "Golden Queen".

W przypadku obu odmian pierwsze owoce pojawiają się jesienią (na przełomie września i października). Przy odpowiedniej uprawie i pielęgnacji często zdarza się, że krzewy owocują również na pędach zeszłorocznych, zazwyczaj w lipcu. Owoce maliny żółtej można spożywać zarówno na surowo, jak i po uprzedniej obróbce. Wykorzystuje się je w ten sam sposób, co owoce maliny właściwej.

W przypadku żółtych malin dość rzadko odnotowuje się choroby i ataki szkodników. Jeśli jednak się pojawiają, większości z nich można pozbyć się, stosując ekologiczne środki ochrony roślin.

Żółte maliny: uprawa i pielęgnacja

Malina żółta to gatunek, który preferuje miejsca słoneczne, ale równie dobrze poradzi sobie w miejscach półcienistych. Warto wybierać takie przestrzenie w ogrodzie, gdzie słońce nie jest zbyt ostre, żeby promienie słoneczne nie poparzyły delikatnych liści rośliny. Zarówno czysty gatunek, jak i odmiany "Poranna Rosa" czy "Golden Queen" świetnie czują się na glebie żyznej i wilgotnej, o lekko kwaśnym odczynie pH. Roślina źle znosi jednak podłoże podmokłe. Nie powinno się dopuszczać do zbytniego przesuszenia ziemi. Trzeba pamiętać o regularnym, umiarkowanym podlewaniu krzewów. Jeśli w ogrodzie ma rosnąć więcej sadzonek maliny żółtej, należy zachować między poszczególnymi egzemplarzami co najmniej 50 cm odstępu.

Koniecznym zabiegiem pielęgnacyjnym w przypadku żółtych malin jest ich systematyczne przycinanie. Krzewy, które zostaną posadzone wiosną, należy od razu delikatnie przyciąć. Rośliny wysadzone jesienią można podcinać dopiero na następną wiosnę, gdy miną przymrozki. Starsze egzemplarze przycina się również jesienią, po zebraniu owoców. Ponad ziemią nie powinno znajdować się więcej niż 10–15 cm pędów.

Właściwości zdrowotne i działanie żółtych malin

Żółta malina ma wiele cennych właściwości prozdrowotnych. W medycynie naturalnej najchętniej wykorzystywane są owoce rośliny, wyróżniające się dużą zawartością witaminy C i E, witamin z grupy B, kwasów organicznych (jabłkowego, salicylowego i cytrynowego), a także składników mineralnych, takich jak wapń, potas, żelazo czy magnez. Przetwory z różnych gatunków malin od lat wykorzystywane są jako środek wspomagający walkę z przeziębieniem i grypą, a świeży sok lub surowe owoce uznaje się za naturalny zamiennik aspiryny. Malina żółta cieszy się dość dużą popularnością wśród osób odchudzających się, nie tylko ze względu na niską kaloryczność, lecz także dzięki oczyszczaniu organizmu z toksyn oraz poprawieniu trawienia.

Właściwości maliny żółtej okazały się przydatne również w przemyśle kosmetycznym. Obecnie wielu producentów sięga po wyciągi z tej rośliny przy produkcji toników (malina dobrze oczyszcza i nawilża skórę twarzy), szamponów zwalczających łupież czy kosmetyków przeciwtrądzikowych o działaniu antybakteryjnym.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości

OSZAR »